Week 1 12/6/18
 
Good start to the opening night of our summer TT series, 18 riders taking part.
The evening was warm, sunny and little wind - no excuses.
Fastest time across the line was JLT Condor rider Graham Briggs, Graham rode a very impressive 19:59 achieving an average speed of 27.92mph.
Second place went to Rob Mitchell, a very strong ride as always from Rob, third place went to Jack Stephenson, again another very strong ride. The first three riders all rode standard road bikes.
 
Below is a full list of the confirmed times and positions.
Well done to all riders and thank you for attending.
 
    RESULTS        
             
Date: 12 June 2018          
Distance: 9.3          
             
Place Rider Name Club Name Gender Bike Type Total Time Avg Speed
1 Graham Briggs JLT Condor Male Standard 0:19:59 27.92
2 Rob Mitchell Out of the Saddle Male Standard 0:21:02 26.53
3 Jack Stephenson Out of the Saddle Male Standard 0:21:44 25.68
4 Gary Irvine Rossington Whs Male TT 0:22:07 25.23
5 Mat Barrowcliffe 0 Male Standard 0:22:32 24.76
6 Sian Randall 0 Female TT 0:23:00 24.26
7 Spence Hill 0 Male Standard 0:23:01 24.24
8 Chris Hunt Harworth & District CC Male TT 0:24:02 23.22
9 Archie Lewis Joes Bikes Male Standard 0:24:06 23.15
10 David Heald 0 Male Standard 0:24:20 22.93
11 Chris Hilbert VC Lincoln Male Standard 0:24:30 22.78
12 Steve Hilbert VC Lincoln Male Standard 0:24:57 22.36
13 James Walters 0 Male Standard 0:25:02 22.29
14 Mick Wainwright Harworth & District CC Male Standard 0:25:47 21.64
15 Jonathan Poynter 0 Male Standard 0:26:04 21.41
16 Stuart Radford 0 Male Standard 0:27:35 20.23
17 David Rhodes 0 Male Standard 0:27:55 19.99
18 Neil Jones 0 Male Standard 0:33:29 16.67
             
 
 
Week 2 19/6/18
 
The second week of our summer TT series attracted 20 riders.
 
Fastest time on the night was Daryl Wall with a very good time of 19:15 achieving an average speed of just under 29mph, second place went to Grahm Briggs with another incredible time on a standard road bike of 19:29 - beating last weeks time by 30secs, third place went to Steven Patterson with a 20:40.
 
Below is a full list of the confirmed times and positions.
Well done to all riders and thank you for attending.
 
    RESULTS        
             
Date: 19 June 2018          
Distance: 9.3          
             
Place Rider Name Club Name Gender Bike Type Total Time Avg Speed
1 Daryl Wall 0 Male TT 0:19:15 28.99
2 Graham Briggs JLT Condor Male Standard 0:19:29 28.64
3 Steven Patterson 0 Male 0 0:20:40 27.00
4 Mark Robinson 0 Male 0 0:21:26 26.03
5 Simon Froberg 0 Male 0 0:21:37 25.81
6 Jack Stephenson Out of the Saddle Male Standard 0:21:46 25.64
7 Mick Moore Harworth & District CC Male TT 0:22:03 25.31
8 Mick Lamb 0 Male 0 0:22:08 25.21
9 Gareth Moon 0 Male 0 0:22:39 24.64
10 Lee Spence Hill 0 Male 0 0:22:41 24.60
11 Scott Patterson 0 Male 0 0:22:50 24.44
12 Richard Embrough 0 Male 0 0:22:50 24.44
13 Alan Corish 0 Male 0 0:22:57 24.31
14 David Heald 0 Male 0 0:23:45 23.49
15 Chris Hilbert 0 Male 0 0:23:46 23.48
16 Steve Hilbert 0 Male 0 0:24:13 23.04
17 James Walters 0 Male 0 0:24:25 22.85
18 Jonathan Poynter 0 Male 0 0:24:44 22.56
19 Leah Frankland 0 Female 0 0:26:29 21.07
20 Jane Roberts 0 Female 0 0:27:05

20.60

 


Week 3 26/6/18
 
The third week of our summer TT series attracted 16 riders.
 
Fastest time on the night was Jack Stephenson with a very good time of 21:45 achieving an average speed of just under 26mph, Jack has been very consistant over the past 3 weeks posting times of 21:44,21:46 & 21:45 - great riding. Jack was riding a standard road bike.
 
Second place went to Mat Barrowcliffe with 22:32 - exact same time as he posted in the first TT three weeks ago.
 
Third place was Sean Longworth riding for Tuxford Clarion, Sean posted a time of 22:38 acheiving an avergae speed of 24.65mph.
 
Below is a full list of the confirmed times and positions.
Well done to all riders and thank you for attending.
 
 
    RESULTS        
             
Date: 26 June 2018          
Distance: 9.3          
             
Place Rider Name Club Name Gender Bike Type Total Time Avg Speed
1 Jack Stephenson Out of the Saddle Male Standard 0:21:45 25.66
2 Mat Barrowcliffe 0 Male TT 0:22:32 24.76
3 Sean Longworth Tuxford Clarion Male tt 0:22:38 24.65
4 Gareth Tupling Whitby Wheelers Male tt 0:22:54 24.37
5 Ally Spiers 0 Male Standard 0:23:11 24.07
6 Jack Rowland Harworth & District CC Male Standard 0:23:44 23.51
7 Rich Hemborough Swift Male tt 0:23:55 23.33
8 Chris Hilbert VC Lincoln Male Standard 0:24:09 23.11
9 Mark Johnson VVRC Male tt 0:24:14 23.03
10 Andrew Kerr 0 Male Standard 0:24:15 23.01
11 Steve Brown Harworth & District CC Male Standard 0:24:33 22.73
12 Steve Hilbert VC Lincoln Male Standard 0:24:34 22.71
13 Jonathan Poynter 0 Male Standard 0:25:01 22.30
14 James Walters 0 Male Standard 0:25:01 22.30
15 Jane Roberts VC Lincoln Female Standard 0:27:02 20.64
16 Stuart Radford 0 Male Standard 0:27:15 20.48
             
             
 
 
 
 
Week 4 10/7/18
 
The fourth week of our summer TT series attracted 21 riders.
The evening was very warm with a slight head wind along the Sutton to Mattersay section.
 
Fastest time on the night was Rob Mitchell riding a standard road bike with a time of 20:55 achieving an average speed of just under 27mph.
 
Second place went to a newcomer - James Lavin, representing the Bassetlaw Tri club. James completed the course in 22:04 with an average speed of 25.2mph.
 
Third place went to Jack Stephenson with a time of 22:13.
 
Below is a full list of the confirmed times and positions.
Well done to all riders and thank you for attending.
 
 
    RESULTS        
             
Date: 10.7.2018          
Distance: 9.3          
             
Place Rider Name Club Name Gender Bike Type Total Time Avg Speed
1 Rob Mitchell Out of the Saddle Male Standard 0:20:55 26.68
2 James Lavin Bassetlaw Tri Male TT 0:22:04 25.29
3 Jack Stephenson Out of the Saddle Male TT 0:22:13 25.12
4 Gareth Tupling Whitby Wheelers Male TT 0:22:15 25.08
5 Ally Spiers 0 Male Standard 0:23:14 24.02
6 Archie Lewis Joes Bikes Male Standard 0:23:27 23.80
7 Jason Talbot Harworth & District CC Male TT 0:23:30 23.74
8 Patrick Robinson Harworth & District CC Male TT 0:23:41 23.56
9 Tommy Cooper 0 Male Standard 0:23:43 23.53
10 Steve Hilbert Harworth & District CC Male TT 0:23:51 23.40
11 Chris Hilbert VC Lincoln Male Standard 0:23:55 23.33
12 Andy Lakeland Off That Couch Fitness Male TT 0:24:25 22.85
13 Chris Hunt Harworth & District CC Male TT 0:24:31 22.76
14 Mark Johnson VVRC Male TT 0:24:52 22.44
15 David Heald 0 Male Standard 0:25:10 22.17
16 Glen Alison Harworth & District CC Male Standard 0:25:30 21.88
17 Adam Hughes 0 Male Standard 0:26:08 21.35
18 Mick Wainwright Harworth & District CC Male Standard 0:26:57 20.71
19 Pete Lees Harworth & District CC Male Standard 0:27:09 20.55
20 Stuart Radford 0 Male Standard 0:27:56 19.98
21 Emma Ryan 0 Female 0 0:28:48 19.38
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Week 5 17/7/2018
 
 
Week 6 24/7/2018
 
Week 7 31/7/2018